Logo REAgency
Přejít na: Obsah | Konec stránky
PRODEJ

PRODEJ

PRONÁJEM

PRONÁJEM

Počet „zahájených“ bytů v Praze klesá

11.5.2017

Zatímco v celé ČR v prvním čtvrtletí stavaři zahájili stavbu 1 588 bytů v bytových domech (meziročně o 42 procent více), v české metropoli Praze naopak meziročně klesl o 17 % na 411.

Největší podíl zahájených staveb bytových domů i tak připadal na Prahu s podílem 26 %. „Developerům rezidenčního bydlení stále chybí moderní územní plán pro Prahu. Vydávání stavebních povolení je navíc zdlouhavé. To brzdí developery v pružné reakci na rostoucí poptávku,“ uvedla analytička Komerční banky Jana Steckerová.

Podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group developeři v prvním čtvrtletí prodali v Praze 1 350 nových bytů, tedy zhruba třikrát více, než se jich začalo stavět. Zásoba dostupných bytů meziročně klesla zhruba o třetinu.

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy v prvním čtvrtletí stavět 6 525 bytů, meziročně o 26,4 % více. V porovnání s rekordním rokem 2008 ale byl jejich počet zhruba o třetinu nižší.

Zdroj: Stavební fórum